Koulelo se koulelo klubíčko bavlněné příze
Zajímá vás, co je bavlněná příze? Než se dostaneme k tomu, že většinou pleteme spíše z bavlněných směsí, představte si vlákna vyrobená ze 100% bavlny. Není ovšem bavlna jako bavlna. V dnešní moderní době se můžete setkat i s uměle vyrobenou (a přesto 100%) bavlnou. Ať přírodní, nebo umělá, bavlna se dále barví. Aby se z bavlněné příze dalo dobře plést, před barvením se vlákna speciálně chemicky upravují.
K čisté přírodní bavlně máme, jak vidno, daleko. Můžeme jen doufat, že původní bavlnu na naše klubko sklidili ručně poctiví sběrači bavlny, ne stroje, které jim na rozsáhlých geneticky upravených plantážích berou obživu.
Všimněte si, že na některém oblečení najdete označení „organická bavlna”, které symbolizuje návrat k bezpečným a udržitelným postupům jejího pěstování i zpracování.
Za nejkvalitnější bavlnu se považuje egyptská a tzv. Sea Island bavlna z východní části USA. Zvláště ložní prádlo z této bavlny je tím nejluxusnějším, co si můžete dopřát.
Vlastnosti bavlněné příze
100% bavlna má celou řadu užitečných vlastností:
- příjemná a jemná
- nekouše
- pevná a trvanlivá
- nevytahuje se
- perfektně saje pot
- zachovává si dlouho svou barvu
Oblečení z bavlněné příze se také velmi dobře pere, ale dost se mačká a žmolkuje. U kvalitních bavlněných přízí nemusíte mít ale strach, že by pouštěly barvu. Nebojte se proto při pletení kombinovat světlé a tmavé barvy.
Příměsi? Ano!
Bavlněná příze se často kombinuje s dalšími materiály. To, abychom ještě více vylepšili její vlastnosti. Čistá bavlna je materiál vhodný zejména na letní oblečení. Když ale například použijeme směs bavlny a polyacrylu, dostaneme skvělou přízi na zimní oblečení, svetry, šály apod. Vyšší tepelnou odolnost dodáme právě umělým vláknem.
Bavlna se také merceruje (máčí v louhu), aby byla pevná, neprodyšná a lesklá. Oproti tomu bavlna bez mercerace či jiné úpravy je jemnější, nadýchaná a matná. Některé příze se také opalují, aby byly hladší. A dokonce voskují, aby byly nepromokavé a voděodolné.
Oblečení ze 100% bavlněné příze doporučujeme alergikům i pro miminka. Na holém těle nemusíte mít strach z žádných vyrážek.
Někdo na ní nedá dopustit, jiný ji zatracuje
Pletení a háčkování s bavlněnou přízí rozděluje pletařky na dva tábory. Jedny ji milují, druhé naříkají, že se s ní velmi špatně pracuje. Příze není tak pružná jako jiné materiály. Musíte ji neustále napínat, abyste dosáhli vždy stejně velkých, úhledných oček. Bavlněné vlákno také není pevně stočené a může se třepit.
Pokud jste s bavlněnou přízí ještě nikdy nepracovali, doporučujeme ji vyzkoušet na malém vzorku. Sami zjistíte, s jakými jehlicemi vám to půjde nejlépe. Obecně naše zákaznice doporučují bambusové jehlice s kulatější špičkou.
Když to tedy shrneme, pletení s čistou bavlněnou přízí je spíš pro zkušenější pletařky. Když ale sáhnete po směsích například s akrylikem a polyesterem, půjde vám to lehce od ruky.